Masaj Çeşitleri ve Masajın Faydaları

Masaj yaptırmak sadece keyif vermez, aynı zamanda kasları rahatlatarak sırt ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmayı destekler. Masaj yaptırmak hem stresi azaltır hem de zindelik verir. Birçok masaj çeşidi vardır. Her masajın uygulanış yöntemi, süresi ve sağlık için yararı farklıdır. Spa merkezlerinde uygulanan masajın süresi genellikle 30 dakika ile 60 dakika aralığında değişir. Şimdi en bilinen masajlara ve faydalarına göz atalım.

Kese-Köpük Masajı: Geleneksel Türk hamamında en sık tercih edilen masajdır. Kese ve köpükle uzman tarafından uygulanır. Yapılan kese ile ciltteki ölü derilerin atılmasını ve cildin nefes almasını sağlar. Bu sırada yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırır. Kese-köpük masajı, cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır, kişiyi rahatlatır.

Aromaterapi Masajı: Farklı bitki özlerinin karışımıyla elde edilen yağlarla uygulanır. Vücuda hafif dokunuşlarla uygulanan bu masajla, yağların ciltte emilmesi sağlanır. Özellikle sırt, omuz, kol ve bacaklara yapılan bu masaj stresi azaltmada da çok etkilidir. Masaj sırasında kullanılan yağlarının kokusunun sakinleştirici ve huzur verici etkisi de vardır.

Bali Masajı: Bali, dünya genelinde geleneksel masajlarıyla bilinir. Bu masajın adı da oradan gelir. Tüm vücudun enerji akışına göre güçlü hareketlerle uygulanan Bali masajı, rahatlamanızı sağlar, huzur verir ve kan dolaşımını hızlandırır. Yasemin, sandal ağacı, hindistan cevizi gibi farklı içeriklere sahip hoş bir aromatik kokusu olan yağlar kullanılarak uygulanır.

Klasik İsveç Masajı: Özellikle sırt bölgesine, kol ve baldıra uygulanır. Tek elle, çift elle ya da avuç içiyle yapılır. Genelde aşağı yukarı veya oval hareketlerle uygulanır. Biraz sert uygulanan bu masajla kasların harekete geçip rahatlaması sağlanır. Kas krampları ve ağrılarla ilgili şikayetlerin giderilmesinde etkili bir masaj türüdür. Stres azaltmada da çok etkilidir.

Thai Masajı: Tamamen yağsız olarak ve giyinik halde uygulanır. Masaj yapılacak kişi genelde yer minderinin veya matın üzerine uzanır. Terapist, mat üzerindeki kişinin vücuduna çekme, germe, esnetme ve sallama gibi hareketleri uygular. Kasları gevşeten, sinirleri yumuşatan ve stresi azaltan bir masajdır. Bel veya boyun fıtığı gibi şikayetleriniz varsa doktorunuza danışmanızı ve masajı uygulayacak uzmanı bu konuda bilgilendirmenizi öneririz.

Refleksoloji Masajı: Kökeni Uzakdoğu’ya uzanır. Özellikle ayak bölgesine uygulanır; çünkü ayakta belli noktalar vardır. Bu noktalar iç organları da rahatlatır. Bu nedenle, belli rahatsızlıkların tedavisinde de refleksoloji masajı tercih edilebilir. Vücuttaki enerjinin dengeli bir şekilde vücuda yayılmasını sağlayan refleksoloji masajı, stres ve üzüntünün giderilmesinde de etkili olabilir.

Shiatsu Masajı: Parmakla bastırma anlamına gelen bu masajda vücudun belli noktalarına elle basınç uygulanır. Bu sayede, masajın uygulandığı noktalardan geçen enerji akışı düzenlenerek belli rahatsızlıklarda iyileşme sağlanabilir. Örneğin baş ağrısı, bel ve sırt ağrısı, uykusuzluk, stres gibi şikayetlerin azaltılmasında Shiatsu masajı etkilidir. Morluk veya yara gibi bazı noktalara bu masaj uygulanmamalıdır. O nedenle, gerçekten işinde uzman kişiler tarafından uygulanmasını tavsiye ederiz.

Sırt Masajı: Orta sertlikte hareketlerle, genelde omuzdan bele ve sırta doğru uygulanır. Sırttaki ağrıların azalmasında etkili bir masaj türüdür. Özellikle bütün gün masa başında ve stres altında çalışanların ilgi gösterdiği bir masajdır. 


WEBADASI
copyright © 2020 Haremdeluxe WEBADASI Group